Novice: Fotografije letošnje konference OTS 2012 so na voljo za ogled na strani Utrinki.
 

OTS twitter



Digitalni izziv
Preizkusite se v veščinah informacijske varnosti in etičnega hekanja:



Povzetki prispevkov

Sreda, 13. junij 2012
9:10 - 11:00
Mobilne aplikacije

Andrej Krajnc, Saša Čoh, Bojan Štok
Pristopi k izdelavi aplikacij za različne mobilne in namizne platforme

V zadnjem času vedno bolj narašča potreba po izdelavi aplikacij za različne platforme. Aplikacije, ki so bile prej prisotne predvsem na namiznih računalnikih, se vse bolj selijo na mobilne naprave. Ker obstaja veliko različnih vrst mobilnih naprav, je potrebno izdelati aplikacije za vsako od teh platform. Poleg različnih platform moramo upoštevati še različne velikosti zaslonov (3" do 60") in različne načine interakcije (dotik, gesture, miška, tipkovnica, daljinec). Razvijalci so v velikih dilemah, katere pristope izbrati, da bodo naslovili vse te različne namizne in mobilne platforme. Vedno več je orodij in ogrodij, ki so v pomoč razvijalcem pri izgradnji aplikacij za različne platforme. Večina novih ogrodij za mobilne aplikacije temelji na tem, da so mobilne aplikacije v bistvu zapakirane spletne aplikacije. Za sodoben pristop ni dovolj le, da uporabimo eno od teh ogrodij, temveč je potrebno kombiniranje uporabe novih ogrodij in že prej preverjenih in uveljavljenih pristopov h gradnji aplikacij.

Mitja Krajnc, Jan Božnik
Kako razviti uspešno mobilno aplikacijo v 24 urah?

S pohodom mobilnih naprav so se odprle popolnoma nove priložnosti za razvijalce programske opreme. Kljub priložnostim, ki se ponujajo, se je potrebno zavedati zasičenosti trga mobilnih aplikacij, ki je poln konkurenčnih produktov. Zato je hiter prehod od ideje do končnega produkta izjemnega pomena. Razvijanje v naglici pa lahko pripelje ne samo do velikega števila hroščev, ampak tudi do zakasnitve prihoda produkta na trg zaradi strogih standardov kvalitete, ki jih zahtevajo upravljavci tržnic mobilnih aplikacij. V članku bomo predstavili dobre prakse in pasti pri razvoju mobilne aplikacije znotraj omejenega časovnega okvirja. Opisali bomo proces razvoja mobilne aplikacije na platformi Windows Phone od osnutka ideje, preko načrtovanja in implementacije vse do sprejetja na tržnici Windows Phone Marketplace. Cilj, iz katerega bomo izhajali, je razvoj in priprava aplikacije za objavo v enem dnevu oziroma 24 urah.

Janko Štefančič
Mstoritve ali Iaplikacije za referente, konzule, policiste in poslovni svet

Pojav multimedijskih tabličnih računalnikov aprila 2010 predstavlja nov mejnik pri enostavni uporabi in dostopnosti storitev IT kjerkoli in kadarkoli. V letu 2011 se je uporaba postopoma razširila v poslovni svet, kjer pa se še vedno čuti pomanjkanje pravih namenskih aplikacij. Na podlagi dolgoletnih izkušenj na področju javne uprave in poslovnih aplikacij smo si kot cilj razvojno-raziskovalnega projekta zastavili razvoj mobilnih storitev in/ali aplikacij za poslovne procese, ki so pisani na kožo za mobilnejše delo. V okviru raziskave smo postavili temelje za ključne gradnike in standarde, s katerimi se lažje izbere ustrezna razvojna platforma.

Tomaž Kozlar
Integracija računalništva v oblaku in mobilnih platform

Pametni mobilni telefoni in tablice so dosegli takšno popularnost, da ima enega izmed njih že praktično vsak. Tudi računalništvo v oblaku se vse bolj uporablja, tako v poslovnem svetu (poslovne aplikacije), kot v raziskovalnem svetu (poganjanje zahtevnih algoritmov) in v zabavni industriji (igre). Ker so pametni telefoni in tablice popularne predvsem zaradi pisane druščine mobilnih aplikacij in možnosti ustvarjanja lastnih aplikacij, je vse bolj smiselno združevati mobilne aplikacije in računalništvo v oblaku. Zato je Google na svoji konferenci IO predstavil App Engine Connected Android projekt. To je projekt, ki ga zelo hitro postavimo v okolju Eclipse in z malo truda nadgradimo v odlično poslovno ali zabavno aplikacijo.

11:20 - 13:00
HTML5 ali domorodne aplikacije
Gregor Jošt, Boris Ovčjak, Aleš Černezel
Večplatformski razvoj hibridnih mobilnih aplikacij

Razvoj aplikacij za različne mobilne platforme je lahko dolgotrajen in finančno neugoden proces, zato se vse bolj uveljavlja pristop hibridnih mobilnih aplikacij. Na voljo imamo že mnogo ogrodij, ki omogočajo razvoj takšnih aplikacij. V članku smo se osredotočili na vodilno odprtokodno ogrodje PhoneGap. V sklopu študije primera smo razvili hibridno mobilno aplikacijo, ki iz vidika funkcionalnosti deluje enako, kot že razvita lastna domorodna rešitev. Na koncu smo identificirali še prednosti razvoja hibridnih mobilnih aplikacij, kjer lahko izpostavimo interoperabilnost aplikacij in njihov preprost razvoj. Med samim razvojem smo naleteli tudi na nekatere izzive in slabosti, kot sta nekonsistentnost programskih vmesnikov med platformami in počasnejše delovanje aplikacije v primerjavi z domorodno različico.

Domen Verber
HTML5 kot platforma za računalniške igre na mobilnih napravah

Prispevek obravnava tehnologijo, prednosti in slabosti uporabe HTML5 standarda pri razvoju računalniških iger, s poudarkom na igrah za mobilne naprave. HTML5 je najnovejša verzija standarda za izgradnjo bogatih in interaktivnih spletnih strani. V prispevku so prikazani osnovni gradniki HTML5, ki omogočajo izdelavo kompleksnih računalniških iger brez uporabe dodatnih vtičnikov. Glavna prednost uporabe HTML5 gradnikov je v njihovi prenosljivosti. Vse kar potrebujemo je dober brskalnik. Obstaja pa tudi nekaj zadržkov, ki ovirajo razmah takšne kategorije iger, zlasti ko gre za različne vrste mobilnih naprav in poseben način dela z njimi. Težavo predstavlja tudi vprašanje zlorab intelektualne lastnine in modeli plačevanja uporabe iger.

Tomaž Bergant
HTML5 in multimedija na 4 zaslonih v različnih postavitvah

Statistike so sledeče: 300 minut dnevno v povprečju uporabnik gleda TV programe in poleg tega porabi še 30 minut za sedenje pred računalnikom, kar pa se dramatično spreminja. Neverjeten je prodor mobilnega interneta, kar dokazuje velika porast prodaje tabličnih računalnikov in pametnih mobilnih telefonov. V primerih iz prakse na temo multimedijske uporabniške izkušnje bomo pokazali več postavitev, ki temeljijo na tehnologijah HTML5, Glassfish grizzly comet push, jQuery in jQTouch, Apple iOS, nadgrajen Wowza Media Server, ki skrbi za strežniški del video vsebin in nam skupaj s "transcoderjem" video vsebin omogoča funkcionalnosti CatchUp, TimeShift in OnDemand, uporaba Flash Video Predvajalnika ali pa HTML5 video elementa na mobilnih napravah.

14:00 – 16:00
Izkušnje pri razvoju

Georg Öttl, Boštjan Grašič, Thomas Schenkeli, Stefan Klein
Lessons learned in distributed agile engineering on a large scale integration solution

Speeding up the production of software development is a typical request to software development teams. A naive solution to this problem is to simply double the people working in a team to consequently double the output of the team. However, as experience shows, this typically introduces problems like organizational overhead, more communication effort, poor common understanding of coding style and functional requirements, less people with a good overview, poor ramp up and knowledge transfer capabilities. Therefore, we need different, more feasible approaches. In this paper, we describe such approaches, more specifically, we describe how visualizations, communication tools, team size and team staffing influence software development speed. This paper provides hands-on experience on how to reach the goal of delivering working and well-crafted software in time and in a distributed working environment at Infonova. We identified the following key areas for successful scaling and distributing of agile engineering: (1) team organization, (2) infrastructure for distributed development and (3) automatic visualizations and feedback.

Roman Berginc, Uroš Grajfoner
Izkustveno poročilo: monolitni proti distribuiranim sistemom

V zadnjih letih smo sodelovali v različnih projektih, kjer smo našim naročnikom vpeljevali različne rešitve: Od monolitnega sistema do zelo porazdeljenega sistema. V prispevku se bova avtorja ozrla na naše izkušnje v takih projektih, navedla bova prednosti in slabosti, ki smo jih identificirali pri enem ali drugem tipu sistema. Naše izkušnje bova kategorizirala glede na tehnični, strokovni, metodološki in projektno-organizacijski vidik. Prav tako bova navedla še težave, s katerimi se srečujemo pri vpeljevanju in vzdrževanju enega ali drugega tipa sistema. Namen prispevka je ozaveščanje z omenjeno tematiko, kar lahko pripomore k uspešnejšemu načrtovanju tako sistemskih analitikov kot tudi njihovih naročnikov.

Andrej Krajnc, Tomaž Bartol
Razvoj portalnih rešitev s pristopom programskih tovarn

V prispevku bomo predstavili razvoj programskih in drugih rešitev za okolje Microsoft SharePoint. Razvoj rešitev bo predstavljen s pomočjo uporabe pristopa programske tovarne, ki je bila posebej razvita za uporabo v okolju MS SharePoint. Prav tako se bomo v prispevku na kratko osredotočili na pojem programske tovarne in predstavili njene splošne prednosti. V prispevku bomo predstavili tudi primerjavo in koristi uporabe takšnega pristopa v nasprotju z razvojem na določen klasičen način.

Rok Bermež
Praktične izkušnje z uporabo platforme Windows Azure

Windows Azure kot storitvena razvojna platforma omogoča ogromno različnih funkcionalnosti, ki jih lahko uporabljate v oblaku. Na predavanju se bomo poglobili v delovanje Windows Azure platforme, si pogledali njene komponente ter govorili o praktični uporabi vseh storitev, ki jih platforma omogoča. Dotaknili se bomo spletnih in delovnih vlog, pogledali možnosti shranjevanja podatkov (relacijskih in ne-relacijskih) ter povezavi obstoječe storitve preko storitvenega vodila v oblaku. Za konec bomo pogledali, kako lahko omogočimo možnosti prijave uporabnika v naše storitve preko različnih ponudnikov (single sign on), ki so dandanes najbolj popularni (ADFS, Live ID, Google, Facebook).

16:15 - 18:15
Optimizacija poslovnih procesov
Gregor Jošt, Jernej Huber
Informatizacija poslovnih procesov z odprtokodno rešitvijo

Uspešnost današnjih organizacij je pogojena z vzpostavijo trajne konkurenčne prednosti s pomočjo izgradnje zmogljivejših, vendar stroškovno ugodnejših informacijskih rešitev. Takšno diferenciacijo lahko podjetja dosežejo z večjo učinkovitostjo poslovanja, slednjo pa je moč zagotoviti z nenehnim izboljševanjem in prenavljanjem poslovnih procesov. V tem kontekstu je področje upravljanja poslovnih procesov ključno za učinkovito podporo informatizaciji dinamičnega in spreminjajočega se okolja. Modeliranje poslovnih procesov omogoča poenostavljen nadzor nad samimi procesi, odpravo ozkih grl, kritičnih poti in identifikacijo redundantnih aktivnosti. Med notacijami za modeliranje poslovnih procesov predstavlja de-facto standard notacija BPMN, ki omogoča tudi informatizacijo poslovnih procesov. V članku bomo pregledali trenutno stanje odprtokodnih in lastniških rešitev za upravljanje informacijsko podprtega izvajanja poslovnih procesov z notacijo BPMN. Podrobneje bomo analizirali eno izmed najbolj uveljavljenih odprtokodnih rešitev na tem področju, orodje Bonita Open Solution. Na študiji primera bomo prikazali uporabo orodja za namene modeliranja, simulacije in informacijsko podprtega izvajanja poslovnih procesov. Predstavili bomo tudi koncept t.i. vtičnikov (angl. Connector), ki omogočajo programiranje modulov v javanskem okolju in integracijo z zunanjimi produkti ter storitvami.

Irena Krajnc
Metodologije, praksa ter psihološki vidiki optimizacije procesov v organizacijah

Ne glede na to, kako posamezniki trdo delajo, pomanjkljive, okorne in zastarele procese je težko premagati. Proizvajalci običajno proizvajajo, stranke pa zahtevajo že obstoječe produkte in njihove variacije. Tako je prvo vprašanje v optimizaciji, ki si ga moramo zastaviti: ‘Kaj je tisto, kar si stranka resnično želi?’. Zato se najuspešnejše metodologije optimizacije poslovanja ne ukvarjajo samo z zniževanjem stroškov, ampak tudi premikajo meje našega razmišljanja. Glede na obsežnost metodologij sem prispevek napisala zelo poenostavljeno z namenom, da metodologiji Lean in Six Sigma približam širši publiki.

David Horvat
Optimiziran dostop do procesnih podatkov z BI orodji

Temelj analiz in načrtovanj poslovanja tehnoloških podjetij so kvalitetna poročila, ki izhajajo iz ustreznih podatkov. Ob kompleksnih proizvodnih procesih nastaja velika množica podatkov. Te je potrebno ustrezno obdelati, preden jih lahko uporabimo v BI orodjih. Na začetku prispevek obravnava pridobivanje procesnih podatkov z uporabo SCADA sistema in procesnega historiana. Ta pristop ima v kompleksnejših primerih določene omejitve. Predstavljen je način optimizacije z uporabo odprtokodnih tehnologij, ki te omejitve odpravi. Prav tako so podani problemi, s katerimi smo se srečali pri postavitvi sistema, skupaj s pripadajočimi rešitvami.

Sara Hmelak
Napovedovanje procesnih parametrov

Napovedovanje mehanskih lastnosti za aluminijske polproizvode na podlagi fizikalnega numeričnega modeliranja celotnega procesa je izjemno zapleteno, predvsem zaradi večnivojskega in večfaznega obnašanja materiala. V prispevku je skozi proces podatkovnega rudarjenja opisano modeliranje z nevronskimi mrežami, kot alternativni pristop k fizikalnemu modeliranju. Na bazah podatkov podjetja Impol so z orodjem SPSS Modeler zgrajeni modeli za iskanje povezav med kemijsko sestavo zlitine in njenimi mehanskimi lastnostmi. Modeli so zgrajeni z orodjem SPSS Modeler 14, s feed-forward nevronsko mrežo in algoritmom vzvratno širjenjem napake. Dobili smo enačbo na podlagi katere lahko napovemo mehanske lastnosti zlitine, če poznamo njene kemijske lastnosti. Naučene nevronske mreže napovedujejo napetost tečenja, natezno trdnost in raztezek, kot funkcijo procesnih parametrov.

Katja Grašič, Robert Ferko
Optimizacija procesov in stroškovna učinkovitost v zdravstvu

Zdravstveni sektor in še posebaj bolnišnice se spopadajo z vedno večjimi težavami. Po eni strani so zaradi finančne krize in pritiskov s strani plačnika zdravstvenih storitev prisiljenje k zmanjševanju stroškov, po drugi strani pa pritok pacientov raste, predvsem zaradi starajočega se prebivalstva in porasta v številu kroničnih bolezni.
Po vzoru iz tujine se je za rešitev zgoraj omenjenih težav tudi pri nas začelo s procesno zastavljenim zdravljenjem, pri katerem vnaprej določimo smernice zdravljenja, potrebne kadre, meterial in logistiko. S primerno urejenimi procesi se zmanjša čakalni čas pacientov ter obremenitev zdravstvenega osebja, poveča pa se tudi učinkovita izraba virov in kadrov.
Popisali smo procese zdravljenja v bolnišnici za izbrane diagnoze ter jih informatizirail s pomočjo orodja BonitaSoft. Pokazali smo, kako lahko z vpeljavo procesov vnaprej predvidimo morebitna odstopanja pri zdravljenju in s tem izboljšamo kvaliteto zdravljenja, hkrati pa so urejeni procesi prvi korak pri določanju realnih stroškov zdravljenja.




Četrtek, 15. junij 2012
9:00
Vabljeno predavanje
Vladimir I. Zadorozhny, University of Pittsburgh
Large-scale collective intelligence: from in the way to on the way

The amount of data available due to the rapid spread of advanced information technology is exploding. Nowadays, various groups and research communities worldwide continuously contribute numerous data sets. It is expected that this data will be efficiently utilized for data-driven decision making, which is crucial for interdisciplinary research where a comprehensive picture of the subject requires large amounts of data from disparate data sources. For example, epidemiological data analysis often relies upon knowledge of population dynamics, climate change, migration of species, drug development, etc.
Despite its increasing availability, the data cannot be properly utilized by a research community for efficient decision making. The existing data sources are mostly used for regional comparative efforts; they vary widely in degree of consistency, reliability, completeness, as well as in data representation format. Managing this data is beyond capabilities of individual research groups and institutions. The data flood challenge is caused by collective effort of large communities. The related task of large-scale data utilization should also be resolved via collaborative efforts within a large network of researchers.
In this talk I will consider an approach that supports efficient "crowdsourcing" of large-scale information consolidation and utilization task. I will elaborate on challenges in developing an infrastructure that engages large community of researchers to share their data; collectively resolve the data discrepancies; and harmonize their efforts in data reliability assessment, data fusion and data-driven decision making.

10:00 - 11:45
Uporabniška naravnanost
Grega Ramšak, Ciril Petr
Vizualizacija in interakcija z grafi v spletnih aplikacijah

Vozlišča in povezave med njimi so pogosto uporabljeni podatkovni model. Za uporabnika aplikacije je grafična predstavitev grafa z možnostjo neposredne interakcije eden od najbolj ergonomskih načinov izrabe njegovih kognitivnih sposobnosti. Zato je programska oprema za podporo vizualizaciji in interakciji nad grafi nekaj nujnega pri skoraj vsakem večjem projektu. Za namizne aplikacije sicer obstaja precej knjižnic, ki to dobro pokrivajo, vendar pa je za spletne aplikacije ponudba še vedno skopa in necelovita. Razvili smo spletno programsko knjižnico (z uporabo tehnologij SVG, HTML 5, JavaScript, CSS, Vaadin), kjer lahko podatkovno strukturo grafa gradimo programsko ali uvozimo v standardnih formatih. Podprli smo nekaj standardnih načinov avtomatske razmestitve vozlišč in povezav grafa (ang. automatic graph drawing algorithms), ter implementirali podporo dogodkom, ki jih lahko proži uporabnik nad objekti grafa.

Andrej Tozon
Kako narediti pravi »metro« uporabniški vmesnik

Microsoft je s svojim mobilnim operacijskim sistemom Windows Phone popolnoma skrenil s poti načrtovanja uporabniških vmesnikov za mobilne naprave, ki jo je začrtal Apple s svojim prvim telefonom iPhone in so ji bolj ali manj kopirajoče sledili ostali operacijski sistemi.
Uporabniški vmesnik Metro namesto bogate ter všečne grafične podobe slavi tipografijo in barvito grafiko nadomesti s stiliziranimi znakovnimi podobami, ki jih največkrat srečujemo v prometnih središčih, kot so letališča ali avtobusne postaje. Namen take podobe je jasen - uporabniki mobilnih telefonov le-te večinoma uporabljamo na cesti, v nenehnem gibanju. In podobno kot znakovna komunikacija znakov v prometnih središčih, nam zasnova uporabniškega vmesnika Metro tudi na ulici omogoča hitri dostop in zaznavo informacij, ki jih v tistem trenutku potrebujemo, brez da bi naši možgani po nepotrebnem izgubljali čas za razvozlavanje kompleksnih grafik in preskakovanje po nameščenih aplikacijah.
Na predavanju bodo predstavljene prvine načrtovalskega jezika Metro in smernice za izdelavo dobrega uporabniškega vmesnika, ki te prvine spoštuje.

Boštjan Stražar
Bogata uporabniška izkušnja z Windows 8 in Windows phone

Vrsta tehnoloških trendov vodi k hitremu napredku in spremembam v tehnologijah, ki jih uporabljamo doma, kar pa močno vpliva na naša pričakovanja glede uporabe tehnologij na delovnem mestu. Danes imamo dostop do zmogljivih in cenovno dostopnih osebnih računalnikov in prenosnih računalnikov, na vsakem koraku uporabljamo mobilne naprave, pričakujemo stalen dostop do spleta in se povezujemo z drugimi ljudmi na nove načine z uporabo socialnih omrežij. Konec koncev imamo več izbire in več možnosti. S tem, ko se naprave še naprej razvijajo in spreminjajo, se spreminjajo tudi načini, kako jih uporabljamo, z njimi pa se porajajo novi scenariji, tako doma, kot na delovnem mestu. V predavanju se bomo dotaknili ključnih trendov na področju informacijskih tehnologij in izzivov, s katerimi se srečujejo IT oddelki v podjetjih ter si pogledali kako lahko z uporabo Microsoftovih izdelkov, rešitev in storitev učinkovito odgovorijo na spreminjajoče se potrebe in pričakovanja uporabnikov.
V predavanju bi se osredotočili na scenarije uporabe mobilnih naprav in rešitev za podporo mobilnosti in dostopa do informacij kjerkoli in kadarkoli (Windows Phone in Windows 8). Posebno pozornost bi namenili prednostim, ki jih tovrstne rešitve prinašajo organizacijam, ter izzivom s katerimi se srečujejo IT oddelki pri zagotavljanju tovrstnih rešitev zaposlenim v podjetjih. V predavanju si bomo pogledali tudi nekaj konkretnih primerov z uporabo naprav s poudarkom na bogati uporabniški izkušnji in enotnem uporabniškem vmesniku na različnih napravah.

Marko Kozjak, Borut Radi
Plačevanje z mobilno storitvijo Moneta na samopostrežnih blagajnah Tik Tak

Prihajava iz podjetja Mikropis Holdinga d.o.o, ki se ukvarja z razvojem blagajn in samopostrežnih blagajn za različne stranke. Predstavila bova uporabo konceptov Web 2.0 in integracijo le teh. Mikropisova samopostrežna blagajna je druga generacija IBM-ove samopostrežne blagajne, ki je prilagojena specifičnim zahtevam in potrebam poslovnih naročnikov. Med potrebe in želje poslovnih partnerjev in samih strank sodi tudi posebni načini plačevanja. Tako smo implementirali poseben način plačila, plačevanje z GSM aparatom imenovanim Moneta.

12:00 – 13:15
Smernice razvoja
Boštjan Kežmah
Kaj naj naredi razvijalec?

Vodilni analitiki napovedujejo bliskovito rast števila mobilnih odjemalcev. S številom mobilnih naprav se skorajda dnevno množijo platforme in njihove različice, razvojna orodja, knjižnice, tehnologije, elektronske tržnice, poslovni modeli. Ostajajo pa obstoječe naprave in platforme, pritiski na stroške ter večna želja po prilagajanju delovanja programske opreme zahtevam uporabnikov. Ali smo v tem boju inovacij »pozabili« na razvijalca?

Miha Pavlinek, Boštjan Šumak
Odprtokodne povezovalne rešitve za razvoj sodobnih storitev

Med dozorevanjem integracijskih pristopov, ko smo šli skozi faze točkovne in zvezdaste integracije, danes dobre prakse pri razvoju poslovnih rešitev pogosto vključujejo storitveno usmerjeno arhitekturo (SOA) s storitvenim vodilom ter nekaterimi drugimi integracijskimi in kompozicijskimi mehanizmi, med katerimi je v poslovnem svetu vse bolj uveljavljena tudi tehnologija spletnih sestavljank. Govorimo torej o povezovalnem nivoju, ki postaja pomembnejši del poslovnih IT rešitev in kjer je osredotočenost usmerjena predvsem na orkestracijo poslovnih procesov, varnost, upravljanje in nadzor, ki s pomočjo spremljanja učinkovitosti bdi nad celotnim dogajanjem. V ta namen je mogoče uporabiti sklad integracijskih rešitev, ki jih predvsem v plačljivi obliki ne manjka. Po drugi strani pa SOA zagotavlja okolje, v katerem v zadnjem času predvsem odprtokodne rešitve doživljajo svojo pomlad in predstavljajo gonilo pri razvoju in vpeljavi sodobnih pristopov pri gradnji šibko sklopljenih in sestavljenih storitev. Zaradi tega se bomo osredotočili predvsem na odprtokodne rešitve, ki zagotavljajo celovit nabor funkcionalnosti in storitev za integracijo. V prispevku bomo predstavili aktualno stanje na področju integracijskih rešitev, pri čemer bo poudarek predvsem na storitvenih vodilih, sistemih za upravljanje poslovnih procesov, registrih in platformah za spletne sestavljanke. Obenem bomo preverili možnosti prenosa predstavljenih rešitev v oblak.

Danijel Radjenović, Lovro Repnik
Kako se malo sodobno it podjetje izogne strelu v nogo

Ponudniki IT rešitev se pri implementaciji programske opreme nenehno srečujemo s spreminjanjem vsebinskih in tehnoloških zahtev. Pri tem se poraja vprašanje, kako slediti vsem spremembam na tržišču in za katere tehnologije se odločiti. V prispevku smo predstavili, kako smo se kot malo, sodobno IT podjetje odločali o strateških odločitvah pri izbiri tehnologij in načinu implementacije poslovnega informacijskega sistema. Pri tem smo sledili aktualnim trendom, ki narekujejo, da mora biti IS na voljo na različnih odjemalcih (namizni, spletni, mobilni) ter ponudili celoten IS kot storitev (SaaS). V prispevku je predstavljena večnivojska arhitektura, ki omogoča enostavno zamenjavo posameznih nivojev. Pri tem lahko imamo več hkratnih odjemalcev in enostavno dodajamo nove odjemalce, brez spreminjanja funkcionalnosti obstoječega IS. Arhitektura je sestavljena iz več logičnih nivojev, ki omogočajo različne fizične namestitve. Informacijski sitem lahko tako namestimo znotraj organizacije ali pa ga ponudimo kot storitev (SaaS).

14:15 – 16:15
Varnost in zasebnost
Edvard Šilc
Zasebnost in umetnost

Ob proglasitvi Maribora za Evropsko prestolnico kulture se mi je utrnila misel, da za letošnjo konferenci OTS pripravim temo, ki povezuje kulturno ustvarjanje in osnovne človekove pravice. Iz širokega kulturno-ustvarjalnega nabora sem se omejil na pisano besedo, saj je že opus pisane besede pri nas za dvomilijonski narod zavidljivo obsežen. Ob nominaciji za letošnjo literarno nagrado Kresnik smo v časopisu Delu prebrali, da je bilo v letu 2011 v Sloveniji objavljenih kar 115 romanov. Natiskanih pa je veliko več knjig [4].
Z domnevnim kršenjem pravice do zasebnosti so se umetniki verjetno srečevali že od pradavnine. V sodnem procesu se je tako znašel tudi Francisco de Goya, ki je v obdobju med leti 1789 in 1805 v Madridu narisal dva oljna portreta gospodične Maye, ki je po tem, ko so bile slike končane preko svojih staršev zahtevala, da se eden od portretov uniči. Svetovno znani slikar Pablo Picasso je, za razliko od Goye, sprožil sodno varstvo zaradi domneve posega v zasebnost, saj ga je ena od žena preveč realistično opisala v svoji avtobiografiji. V tem zapisu bom predstavil domače zglede, ki so lahko le na nivoju groženj s sodišči do dejanskih tožb na različnih instancah posameznikov, in skupin, ki so ocenili zapis v knjigi kot neprimeren in žaljiv.

Matjaž Pušnik
Družbena omrežja in varovanje podatkov

Družbena omrežja (angl. social network) so mreže, ki opisujejo relacije in interakcije med ljudmi s podobnimi interesi ter zagotavljajo različne načine interakcije in souporabe vsebin, ki nastajajo v interakcijah. Za pojmom družbena omrežja se skrivajo aplikacije, ki dejansko omogočajo uporabo današnjih spletnih družbenih mrež, kot so Facebook, Twitter in Linkedln. Za podjetja so odlično orodje za trženje podjetij samih ali blagovnih znamk. Zasebni uporabniki jih uporabljajo za zabavo. Družbena omrežja imajo tudi slabo stran, saj se uporabljajo za goljufije, ki povezave med uporabniki izkoriščajo za izvajanje prevar, kot je na primer kraja identitete z uporabo tujih uporabniških računov. Pred zlorabami niso varna niti podjetja niti zasebni uporabniki, kaj šele mladi. Zelo velika socialna omrežja je težko upravljati in nadzorovati. Predstavil bom, kaj lahko naredijo podjetja in posameznik za varovanje podatkov v družbenih omrežjih.

Andraž Franjko, Rok Bojanc
Pričakovanja in zahteve podjetij od storitev v oblaku

Računalništvo v oblaku je opredeljeno kot model, kateri omogoča omrežni dostop do skupnih računalniških virov (npr. omrežje, strežniki, diskovni sistemi, aplikacije idr.), ki se lahko hitro dodelijo in sprostijo ob minimalnem upravljanju ali interakciji s ponudnikom. Ker računalništvo v oblaku omogoča večjo prožnost in razpoložljivost za nižje stroške, je v zadnjih letih to področje deležno precejšne pozornosti. Zaradi storitvenih modelov oblaka, uvedbenih modelov in uporabljenih tehnologij, ki podpirajo storitve v oblaku, predstavlja računalništvo v oblaku drugačna tveganja za organizacijo, kot IT rešitve znotraj organizacije. Učinkovita varnost mora poleg tehnologije pokrivati tudi ljudi in procese. Vključitev varnostnih rešitev pa pogosto naredi storitve oblaka bolj toge, še posebej pri nadzoru nad varnostjo, ki običajno ni primerljiv z IT okoljem znotraj organizacije. Storitve računalništva v oblaku izkoriščajo ekonomijo obsega, ki se doseže z vsestransko uporabo in optimizacijo virov. Če želijo ponudniki te učinkovitosti izkoristiti, morajo poleg zanimive vsebine in funkcionalnosti omogočati dovolj prožne storitve, ki ustrezajo čim večjemu številu strank in čim bolje izkoristijo tržišče. Da ponudnik lahko zagotavlja ustrezni nivo storitev, je potrebna dobra podpora in nadzor delovanja storitev v oblaku. Poleg klasičnega nudenja razpoložljivih sredstev virtualnega okolja je zelo pomembna tudi podporna funkcija, ki vključuje enostavno in stalno komunikacijo s strankami, kvalitetno telefonsko podporo, obveščanje o vsebinskih spremembah ter enostavnost vklopa in izklopa storitev.

Milan Gabor
Digitalni izziv – ko ne vidimo očitnega

Že Mali princ nas uči, da je bistvo očem skrito in to preprosto resnico lahko uporabimo tudi v našem digitalnem svetu, ki prinaša polno digitalnih izzivov.
Aplikacije, sistemi, storitve in ne nazadnje tudi oblaki skrivajo veliko informacij, ki jih drugi lahko vidijo in izkoristijo. Včasih je potrebno le malo bližje pogledati, da se odkrijejo stvari, ki so skrite pod lepo zloščeno površino. In prav te stvari velikokrat krojijo naša digitalna in tudi resnična življenja.
Na našem digitalnem sprehodu se jih bomo nekaj dotaknili in predstavili svoje izkušnje.

16:30 – 18:00
Upravljanje tveganj
Rok Bojanc
Upravljanje it skozi ustrezno obravnavo tveganj

Informacijska sredstva podjetja so dnevno izpostavljena čedalje večjem obsegu različnih groženj, ki lahko v primeru uspešnih napadov podjetju povzročijo visoko izgubo. Tveganja informacijske varnosti zato podjetja omejujejo z investicijami v varnostne ukrepe, ki zmanjšujejo uspešnost napadov ali zmanjšajo njihove posledice. Obvladovanje tveganj se izvaja skozi oceno tveganja, ki identificira in ovrednoti posamezna tveganja, ter obravnavo tveganja, ki izbere ustrezen ukrep za zmanjšanje tveganja. Prispevek podaja metodologijo za določitev ustrezne obravnave tveganj. Problematiko rešuje na kvantitativen način ter pri tem izhaja iz poslovnih zahtev podjetja. Model predstavlja pomemben element upravljanja IT in vključuje odločitveni proces izbire ustrezne obravnave tveganja.

Metka Zemljič
Vrednotenje kakovosti projektov razvoja programske opreme

Hiter razvoj in globalna konkurenca, ki so ju prinesle tehnološke spremembe, so poudarili vlogo stalnega napredka kot strateške in konkurenčne zahteve v veliko organizacijah po svetu. Če organizacije želijo ostati konkurenčne, največkrat opravljajo merjenja uspešnosti za ocenjevanje, kontrolo in izboljšanje poslovnih procesov.
V prispevku opredelimo osnovne pojme vrednotenja in se osredotočimo predvsem na pojem kakovosti. Posvetimo se tudi splošnemu upravljanju in vrednotenju kakovosti v podjetjih. Le-ta vrednotijo svoje procese in projekte na različne načine. Kot okvir za vrednotenje pogosto uporabljajo sistema uravnoteženih kazalnikov, kriterije nagrad kakovosti in podobno.
V drugem delu prispevka se osredotočimo na vrednotenje kakovosti projektov razvoja programske opreme in v sklopu tega opišemo različne modele, ki se uporabljajo za takšno vrednotenje, na primer McCallov model, Boehmov model, ISO 9126 in druge. Modele medsebojno tudi primerjamo in pogledamo kako podjetje lahko definira svoj model kakovosti.
Podamo še kratko študijo primera vrednotenja kakovosti razvoja programske opreme po lastnem modelu.

Ivan Črv
Sistemi varovanja informacij in vodenja – učinkovito in varno

Obstaja veliko potencialnih nevarnosti, ki lahko ogrozijo ali celo prekinejo poslovne procese znotraj ali izven organizacije zaradi nezadostnega varovanja informacij. V današnjem času smo priča prenekaterim takim pojavom, katerega vzrok je človek s svojim delovanjem in vplivi na okolje. Sistemi vodenja varovanja informacij (SVVI), sistem vodenja storitev (SVS) in sistem vodenja kakovosti (SVK) skladni z mednarodnimi standardi ISO/IEC 27001, ISO/IEC 20000 in ISO 9001 predstavljajo osnovo procesa stalnih izboljšav v vsaki organizaciji, ki jih uvede.

© UM FERI, Inštitut za informatiko. Vse pravice pridržane.